fbpx

|AFRYKA|

Afryka, drugi największy kontynent na kuli ziemskiej, jest dla wielu tylko odległym lądem. Nawet turystycznie nie jest łatwo dostępny, może oprócz krajów północnych, do których wielu z Was dotarło podczas wakacji. Afryka jest wielka. Zamieszkuje ją ponad 1,2 miliarda ludzi, bardzo zróżnicowana geograficznie i klimatycznie. Kontynent ten targany jest wojnami, epidemiami chorób, głodem. Ma skomplikowaną historię i bardzo utrudnione warunki rozwoju, szczególnie z powodów politycznych.

Burundi – w samym sercu Afryki

Część naszej ekipy, na przełomie 2017 i 2018 roku, przez ponad pół roku była świadkiem tego, jak dyktatura i fatalne warunki ekonomiczne wpływają na życie codzienne mieszkańców najbiedniejszego kraju świata – Burundi. Tam poznaliśmy niejedną rodzinę, która potrzebuje wsparcia. Polityka wielkich mocarstw (np. USA) ma ogromny i realny wpływ na np. opiekę zdrowotną w krajach takich jak Burundi (o bezpośrednim wpływie polityki Donalda Trumpa na zdrowie milionów Burundyjczyków przeczytasza TUTAJ).
Dlatego postanowiliśmy skierować część funduszy, które przeznaczamy na cele charytatywne, do jednego konkretnego miejsca: domu Annociate Irankunda.
Annociate IRANKUNDA jest matką pięciorga dzieci – te wspaniałe dzieciaki (wszystkie znamy osobiście!), uczą się świetnie i dzięki swojej mamie rozwijają znakomicie. Zostały posłane do prywatnej szkoły – jedynej, która zapewnia odpowiedni poziom i warunki do nauki w Bużumburze (szkoły państwowe przyjmują 60-70 uczniów do jednej klasy). Czesne dla jednego dziecka w tej prywatnej placówce to 35 zł miesięcznie (około 100 zł na trymestr). Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani wsparciem finansowym edukacji dzieci Pani Annociate, to prosimy o kontakt i wpłaty (dowolnej wysokości).

Aby dowiedzieć się więcej o sytuacji w Burundi, szczególnie w zakresie ochrony zdrowia, zapraszamy do lektury artykułów (niektóre z nich napisała Maja na zlecenie IPPF i ABUBEF). Kliknij TUTAJ, żeby przeczytać artykuły. Wejdź TU, aby zapoznać się z bardzo ważną działalnością IPPF.

Jeżeli to Cię jeszcze nie przekonało, to zobacz film, który zamieszczamy poniżej. Lin-Manuel Miranda, gwiazda Broadway’u, również angażuje się w akcję dla IPPF, dzięki której nasi znajomi w Burundi oraz innych krajach świata, otrzymają bardzo potrzebną im pomoc – dostęp do opieki medycznej, wizytę u lekarza, diagnostykę i leczenie nowotworów, bezpłatne lekarstwa i środki antykoncepcyjne, medykamenty niezbędne w leczeniu HIV i inne.

To nie koniec naszych działań pomocowych – jesteśmy dumni, że możemy wspierać rozwój bardzo dobrze działającej organizacji pozarządowej z siedzibą główną w Burundi- EREAC. Kliknij TUTAJ, aby przeczytać i zobaczyć więcej na temat naszej współpracy z EREAC.

Zobacz zdjęcia zrobione przez Maję w Bużumburze oraz Ngozi i Kirundo.